Thursday, April 8, 2010

By Invitation Only!

"Fashion is a social agreement. The result of a consensus of a large group of people." Stella Blum
My second Fashion Week. The venue was bigger, better, more beautiful. I've got my hair and makeup done every day, seen a lot of amazing shows, got some goodie bags and tons of magazines and even been invited to few Afterparties. I met some amazing and stylish ladies and had a time of my life - thanks Christine, Sarah, Erin, Leah, Jen and the others (you know who you are)! I didn’t mind all those sleepless nights and constant headaches as a result of my every night dilemma "what should I wear"? I simply loved the atmosphere, loved the inspiration, loved the short movies at the beginning of almost every runway show, loved watching all those important people sitting in the front row, I even loved the tears in my eyes at the end of each show when people started clapping...and I love YOU because you "listen" to my stories:)

Môj v poradí druhý Fashion Week. Väčší, lepší, krajší. Každý večer som si nechala urobiť mejkap a vlasy, vzhliadla prehliadky, dostala nejaké tie darčekové taštičky a kopu časopisov, a dokonca som bola pozvaná i na pár Afterparties! Predovšetkým som sa však zoznámila so skvelými a veľmi štýlovými žienkami, čo celý môj zážitok len umocnilo. Ďakujem patrí Christine, Sarah, Leah, Erin, Jen a ešte aj vám ostatným (veď vy už viete). Vôbec mi nevadili tie prebdené noci či migrény z každodennej dilemy, čo na seba. Moje srdce pišťalo a plesalo, či to už bolo atmosférou, všadeprítomnou inšpiráciou, krátkymi zostrihmi starých filmov na začiatku takmer každej prehliadky, či všetkými tými dôležitými osobami sediacimi v prvých radách, dokonca plesalo i vtedy, keď mi oči slzili dojatím pri záverečných tlieskačkach návrhárom... a plesá mi i teraz, lebo mám vás, mojich verných čitateľov:)

4 comments:

Andrea said...

...veľa šťastia Tebe a Tvojej práci okolo módy. Si šikovná a všetci vieme, že toho ešte veľa dokážeš :)
AĎUŠA

Happenstance said...

How fun! Looks like you had a great, inspiring time!

Me, myself n I said...

Hrozně ti zavidím možnost zučastnit se fashion weeku, já dneska byla na Code Mode, což je tky hodně o módě, ale Fashion week musí být prostě mega zážitek:)

FILIPA said...

great photoshoot! :)

beijo *