Wednesday, August 18, 2010

Celebrating With Alexander

“You are everything that is, your thoughts, your life, your dreams come true. You are everything you choose to be. You are as unlimited as the endless universe.” Shad Helmstetter
CHICHI turns two! I can’t believe I am still here sharing my thoughts in the cyberspace, writing posts almost every day, reading your lovely comments…Described in numbers: 51299 visits from 124 countries, 312 posts, 1108 comments. I am not really a number person but this sounds amazing. Every minute you spend on reading my blog means a lot to me. And what can be better than to celebrate today with Alexander Wang??? I met him two weeks ago and let me tell you, he is such a sweet boy. So humble and patient. At one point we shared a laugh because he couldn't get my name right while giving me an autograph. When I asked what's his biggest wish, he said "endless happiness." So yes, dreams come true. But very often it requires a lot of hard work, hardship, many sleepless nights and also a help from your significant other who's always there for you. And it doesn’t matter if it’s a boyfriend, husband, girlfriend or a family member. HAPPY BIRTHDAY EVERYONE!!!

CHICHI má dnes dva roky. Ani sa mi nechce veriť, že už tak dlho tu niekde do virtuálneho sveta vypisujem svoje myšlienky, názory, pocity, že čítam vaše komentáre. Inak aj povedané: 51299 návštev z viac ako 124 krajín sveta, 312 článkov, 1108 komentárov. A hoci nie som odborníčka na matematiku, tieto čísla znamenajú pre mňa nesmierne veľa, tak ako i každá minútka, ktorú venujete čítaniu tohto blogu. Takže sú to vlastne aj vaše narodeniny. Nuž a čo by mohlo byť lepšie, ako osláviť dnešok fotografiami z môjho nedávneho stretnutia s talentovaným návrhárom Alexandrom Wang. Zážitok, ktorý sa nestáva každý deň. Bolo nás tam niekoľko, o to viac ma potešilo, aký bol milý, skromný a trpezlivý. A že aký chlapčúrik! Ešte dnes mám úsmev na tvári pri spomienke na to, ako nevedel napísať správne moje meno, keď sa mi podpisoval. Na otázku, čo by si najviac zo všetkého želal do budúcna, neváhal ani minútu a povedal „nikdy nekončiaci pocit šťastia.” Splnené sny sú veľakrát o ťažkej práci, odriekaní, prebdených nociach, ale tiež i o blízkej osobe, ktorá pri vás po celý čas stojí, je vám oporou a povzbudzuje vás, keď to najviac potrebujete. A nezáleží na tom, či je to priateľ, manžel, kamarátka alebo rodinný príslušník. EŠTE RAZ VŠETKO NAJLEPŠIE!

11 comments:

Simona Fora Lichá said...

Tak to teda musel byť naozaj silný zážitok. Posledná fotka - tie okuliare milujem!:)
Prajem teda aj naďalej také dobré články,veľa úspechov a čitateľov!

tonbogirl said...

uzasne!!! klobuk dole, palec hore! blahozelam a prajem nadalej tolko radosti a krasnych postov!!!! a alexander wang? cista zavist! ;-)))))))

S Milano said...

Hi

after I recieve new comments I like to read person's blog and let me tell you how refreshing and interesting yours is, there are many out there tht lack originality and good substance but yours kept me reading it, good job! Btw I am trying to win those tkts for NYC fashion week I have been sending thm my ideas I really hope.keep in touch,ciao

Jade said...

uuu congrats ;) moc pekne fotky.

Anit said...

wooow!

Phuong said...

congrats!!

Erin said...

Congratulations! You have the passion - thank you for sharing that with us!

Tangerine Fairy said...

I like that quote a lot! great blog header pic too..

G said...

Všechno nej!!! :))

http://in-the-waste-land.blogspot.com/

kaja said...

waau! gratulujem!

Lucia Lumtzerova said...

My great compliments to you...