Friday, August 27, 2010

Cute as a Button

"Oh, never mind the fashion. When one has a style of one's own, it is always twenty times better." Margaret Oliphant
If I have to choose only one person from a fashion editors slash stylists world who can I meet in person, it would be Eva Fontanelli, the editor at Italian Elle. She is the sweetest, loveliest and the most stylish human creature I've ever seen. I absolutely love her thick short hair, those perfect eyebrows, and the fact that she always smiles in the pictures. Her style is a bit quirky but yet unique and inimitable.

Ak by sa mi naskytla možnosť stretnúť sa osobne len s jednou jedinou osobnosťou zo sveta módnych editorov a stajlistov, vybrala by som si určite Evu Fontanelli. Eva, čoby editorka z talianskej Elle, je podľa mňa tou najmilšou, najrozkošnejšou a najštýlovejšou osôbkou, akú som kedy videla. Tá jej hustá krátka hriva, perfektne vytvarované obočie či skutočnosť, že sa takmer na každej fotke usmieva, ma absolútne dostali. Jej štýl obliekania je tak trochu divožienkový, no predovšetkým ojedinelý a jednoducho nenapodobiteľný.
Foto: Tamu McPherson

7 comments:

FASHION ICE said...

totally unique i love it!

kaja said...

Vystihla si to, je hrozne milucka a nenapodobitelna!!Suhlas!! :-))

tonbogirl said...

supercute and superstylish! :-)

Lucas said...

Istým spôsobom na mňa pôsobí ako Tavi Gevinson, myslím štýlom.

Barca Blog said...

skvele :-*

http://fashionsmajlik.blogspot.com/

Lady Gabby said...

We seem to be into some of the same things. I just started my own blog, and I would really appreciate some suggestions or comments! I thank you in advance if you decide to check out my blog and give me some feedback.
http://lady-gabby.blogspot.com/
mic

Erin said...

Super cute! Love her.