Sunday, May 29, 2011

Golden Hands

"The progress of an artist is a continual self-sacrifice, a continual extinction of personality." T. S. Eliot
I first found about her through my blog. She posted a comment on one of the articles. It got me curious. And let me tell you, I was pleasantly surprised about my findings. More that that. I was happy, very happy. Another talented designer from my home country! Zlatica (Zlatka) Hujbertova. Her designs are beautiful, yet edgy. They have personality. They live and breathe. They are shocking, expressive and controversial. When it comes to inspiration, Zlatka finds it in her friends, different situations and life challenges we must face in the course of our lives. She doesn't really have the most favourite designers but if so, it would be Vivienne Westwood, Alexander McQueen a Jakub Polanka. She can't live without TV, internet and her friends. Zlatka's biggest achievement so far is receiving a New Designer Award "Dunajska perla 2010" and also a chance to showcase her work and designs during the fashion show in NY called Slovak Fashion Night.... and she fell in love with NY. Ahhh...No wonder her biggest dream right now is to have a studio in Brooklyn. Under one condition only: friends and family included!
PS: Did I say already how madly in love I am with this fabulous dress and its long train?

Prvý raz som sa o ňu začala zaujímať, keď zakomentovala na jeden z mojich článkov tu na blogu. Zistila som, že je návrhárka. Náramne talentovaná. A Slovenka. Zlatica Hujbertová. Jej návrhy sú krásne a zároveň na hrane.  Majú vlastnú osobnosť, žijú a dýchajú. Sú šokojúce, expresívne a kontroverzné. Čo sa týka inšpirácie, sú ňou jej priatelia a situácie či problémy, ktoré vo svete reflektujeme. Na Bratislavských módnych dňoch získala ocenenie "Dunajská perla 2010"za objav v módnej tvorbe. Aj keď vyslovene najviac obľúbených návrhárov nemá, najbližšia je jej tvorba Vivienne Westwood, Alexandra McQueena a Jakuba Polanku. Nemôže žiť bez televízie, internetu, priateľov a rodiny. Tých by so sebou najradšej zobrala do NY, kde by raz chcela mať svoj vlastný ateliér. Práve do New Yorku sa zaľúbila počas svojej nedávnej návštevy, kedy mala možnosť počas Slovak Fashion Night odprezentovať na móle to najlepšie zo svojej minuloročnej kolekcie s názvom Bratislava/Odvrátená tvár. PS: Povedala som už, ako nesmierne mimo som z týchto nádherných šiat s dlhou vlečkou?    
Foto a styling: Monika Bagalova - Jana Olsinska, 
Martin Cisko - Barbora Yurkovic

6 comments:

Melody said...

Thank you for introduce this designer to us!

Very beautiful designs.

Mel
www.melodyinwonderland.com

Romana said...

I was so fortuned to attend Slovak Fashion Show in NY. It was amazing. Zlatka had the biggest applause and her collection was unbelievable. I am very proud to be her friend and I am going to support her as much as I can!

Tereza Anton said...

WOW! These are really cool.

Mirka said...

just three words: ORIGINAL, FRESH and BEAUTIFUL! I love it :)

www.mirkadesign.etsy.com
www.sashe.sk\bubakfashion

Zanna said...

Slovakia does have talents :)

Katka said...

Ked som zacala listovat fotkami hovorim si sak to je ako Zlaticina tvorba.. as ty pises o Zltaici! :) co ma nesmierne potesilo...

Paci sa mi, ze na Slevensku mame aj navrharov, ktori su v prvom rade umelcami! Jej tvorba je vyrazna, zaujimava a ina! :) mne sa to tak paci, drzim jej palce.. je super! a tie saty s tou vleckou... :)