Sunday, December 29, 2013

Instagram #LOVE

"You don't make a photograph just with a camera. You bring to the act of photography all the pictures you have seen, the books you have read, the music you have heard, the people you have loved." Ansel Adams
A picture tells a thousand words. By now everyone is pretty much in love with Instagram. Me included (@chichiblog). In many ways it’s difficult to discover new cool-Instagram-accounts to follow so I’ve decided to list three of my favourites. And maybe you'll find them inspirational like I do. 
Murad Osmann: Russian photographer has documented his travels around the world by taking pictures from his point of view as he is led to the four corners of the globe by his stunning other half, model Nataly Zakharova. The series is titled "Follow Me". 
View From The Topp: Stylist Kate Brien looks at the world through a different angle. Her Instagram compulsively chronicles every look from the bottom down, teasing a hint of her ensemble and spotlight her enviable collection of shoes.  
Momma's Gone City: It's not a secret that cute animals with funny quotes are among the category of images most likely to go viral. And who wouldn't fall in love with a gorgeous Instagram feed where a toddler naps with his puppy every day?

Jeden obrázok povie viac ako tisíc slov. V dnešnej dobe je hádam každý zamilovaný do Instagramu. Vrátane mňa (nájdete ma @chichiblog). Čo však osobne postrádam, je nejaký prehľad zaujímavých a unikátnych účtov, ktoré by človek mohol sledovať. A tak som sa rozhodla vybrať pre vás moje tri najobľúbenejšie a dúfam, že ich nájdete aspoň trochu inšpiratívne, tak ako ja.
Murad Osmann: Ruský fotograf zdokumentoval svoje cestovateľské potulky svetom tak, že každé miesto odfotil, kým držal za ruku svoju priateľku, modelku Nataly Zakharovu. Zaujímavosťou je, že je k nemu na každej fotografii otočená chrbtom.
View From The Topp: Módna štylistka Kate Brien sa na svet pozerá z iného uhla. Jej Instagram zachytáva všetko, čo má oblečené od pása dole, pričom zvyšok outfitu ponecháva individuálnej predstavivosti. Úžasnou je aj závidiahodná zbierka topánok, ktoré sa na fotografiách objavujú.
Momma's Gone City: Nie je žiadnym tajomstvom, že rozkošné zvieratká s vtipnými výrokmi patria do kategórie obrázkov, ktoré sa tešia internetovej obľube najviac. Veď kto by sa nezamiloval do Instagramu plného spiaceho batoľaťa, ktorému robí spoločnosť malé šteniatko?

Foto: 1 | 2 | 3

1 comment:

Zanna said...

Follow me je uzasny projekt!